Klaudia Uznańska jako Pani Uznam

Pisałam do Ciebie już inne rzeczy ale jakoś w tyle zostały te moje rozmowy z drugim człowiekiem. Zatem. Dziś po raz pierwszy od dawna mam dla Ciebie ode mnie mini niespodziankę. Przedstawiam Panią Uznam z którą rozmawiałam tydzień temu ale z braku czasu mogę Ci ją przedstawić dopiero dziś. Zapraszam. Poznajcie się. Będzie nam miło.

Skąd jesteś?
Z Wołomina koło Warszawy. 

Co robisz na co dzień?
Póki co przygotowuję się do matury, czytam ksiazki, rozwijam pasje, lubię rysować – podobno mam wrodzony talent, a ostatnio zaczęłam ćwiczyć Latte Art. Staram się poświęcać wolny czas na ludzi, których kocham. W tej codzienności jeszcze bloguję. Staram się na bieżąco zapisywać pomysły na wpisy i mam ich już całkiem sporo.

Jakie ksiazki czytasz?
Głównie kryminały i fantastykę. Czasami lubię się pochylić nad czymś cięższym, psychologicznym.

Jaką książkę bez zawahania mogłabyś mi polecić?
Pan Mercedes Stephena Kinga jest całkiem w porządku. Książka jest ciekawa i wciąga, całkiem przyjemna.

Dlaczego założyłaś bloga?
Miałam ich już kilka. Dwa lata temu prowadziłam bloga z rysunkami. Miał niezły odbiór, ale nie potrafiłam zorganizować sobie czasu na bazgrolenie i odłożyłam to na bok, a po jakimś czasie usunęłam. Nową stronę mam już od pewnego czasu. Piszę, bo tego potrzebuję. Nie wiem… po prostu lubię to robić.

W takim razie od jak dawna prowadzisz tego „obecnego”?
Krótko, trochę dłużej niż dwa tygodnie.

Czy Twoje najbliższe otoczenie wie, że prowadzisz bloga?
Myślę, że tak. Powiedziałam najbliższym od razu po opublikowaniu pierwszego wpisu. Reszta znajomych zapewne też wie, że coś tam w tym internecie robię. Udostępniam aktualności na Instagramie, więc to naturalne.

Myślisz, że tym razem nie braknie Ci cierpliwości i chęci?
Teraz robię coś zupełnie innego. Nie skupiam się głównie na swoich pracach, ale wypowiadam się na tematy, które dotyczą mnie i mojego otoczenia, codziennego życia. Piszę, jeśli mam coś do powiedzenia, nie czuję presji, że tego i tego dnia muszę coś opublikować. To jest moje miejsce, do którego zapraszam ciekawskich, ale na moich warunkach. Oczywiście, że mogę przestać pisać, ale po co wybiegać aż tak w przyszłość…

Do jakiej grupy kierujesz swoją twórczość?
Trafia głównie do osób w przedziale wiekowym 16-20 lat. Z tego co wiem nawet 20+, co mnie cieszy. Fajnie, że odwiedzają mojego bloga osoby młodsze ode mnie, na których spojrzenie na świat mogę wpłynąć, może troche ich naprostować. Jednak kurcze… to bardzo schlebia, jeśli czytają Twoje treści osoby starsze i im się to podoba, doceniają dojrzałość autora.

Czym się kierowałaś tworząc logo?
Kilka osób żartobliwie mówi do mnie Uznam. Nie da się ukryć, że to przez nazwisko. Dodałam tylko Pani i buum. A jeśli chodzi o grafikę… chciałam żeby było minimalistycznie z lekkim kolorowym akcentem.

Jesteś z niego zadowolona?
Tak, podoba mi się.

Dlaczego Blogspot?
Nie mam czasu przyzwyczajać się do nowej platformy, a ta jest prosta i ma całkiem sporo możliwości. Zamierzam wykupić własną domenę, bo jednak ten blogspot odstrasza niektórych czytelników. Ludzie są so tej platformy uprzedzeni.

Uprzedzeni?
Tak. To przez zachowanie ludzi. Wiesz… obserwacja za obserwacje itd.

Wiem, wiem. Dotknęło i mnie. Prywatne wiadomości z prośbami o obserwację.Nie rozumiem zjawiska i nie popieram. Jednak istnieje, jak wiele innych absurdalnych zachowań.
Tak, tego jest masa.

Czy uważasz, że reklamy na blogu są potrzebne?
Zależy jakie reklamy, mi to generalnie nie przeszkadza.

Jesteś systematyczna?
W pisaniu… nie. Tak jak wspominałam, nie czuję presji. Jeśli mam temat, który chcę poruszyć – robię to. Staram się być systematyczna, ale ciężko mi idzie.

Zdarza Ci się usuwać komentarze?
Jeszcze nie musiałam. Mam raczej małą grupkę inteligentnych czytelników.

Jakie cechy pomagają w blogowaniu?
Przede wszystkim dystans. Nie można brać wszystkich komentarzy na serio. Dobrze, jeśli mamy swoje zdanie i się go trzymamy. Mimo wszystko bloger tez czlowiek i powinien potrafić przyznać się do błędu. Nikt nie jest nieomylny.

Kiedyś blogi były anonimowym pamiętnikiem, jak myślisz dlaczego się to zmieniło?
Ludzie lubią podglądać życie innych. Poza tym internet stał sie na tyle dostępny, że bardzo łatwo trafić do ciekawskich. Jest to po prostu szybsze, klikasz i już. Nie musisz szukać ksiazki pod konkretną literką alfabetu. A o samej książce tez trzeba się dowiedzieć w jakiś sposób. Tak poza tym… są jeszcze tzw. pamiętniki. Jest ich mnóstwo, zresztą ciężej się już teraz przebić. Jest wysoka poprzeczka.

Co sądzisz o vlogach?
Forma vlogu jest jak najbardziej okej.

Kto według Ciebie jest najlepszym blogerem?
Nie mogę wyróżnić jednego.

Dawaj kilka.
OOjejej na pewno o kimś zapomnę. Konrad z Moja dziewczyna czyta blogi, Krzysztof Gonciarz (vloger, ale on ma szeroką działalność), Hania.es – wydaje się być bardzi prawdziwa, szczera i jest w niej dużo empatii, Kacper z Anonimove, chociaż nie zgadzam się z nim zawsze, ale podoba mi się lekkość z jaką pisze, Jason Hunt to już naprawdę wysoki poziom, Kawowy Guru- uwielbiam go, dużo dowiedziałam się tutaj na temat kawy. Znalazłam ostatnio wiele ciekawych świeżutkich blogerów, ale już wystarczy.

Zdarza Ci się hejtować czyjeś blogi?
Nie, czasami piszę komentarz z radą, jeśli coś mnie odrzuca. Ogólnie jednak nie tracę czasu na czytanie czegoś co mi sie nie podoba, bo po co? Nie rozumiem śledzenia aktualności osób, które do nas nie przemawiają, to trochę chore.

Czym się kierujesz w życiu?
Chciałabym spełniać się w tym co robię i mieć przy sobie ludzi, na których mi zależy. To banał, ale robię to co sprawia, że jestem szczęśliwym człowiekiem.

Zareklamuj swojego bloga.
Gwarancja dobrych treści, albo daj mi pstryczka w nos. PaniUznam pisze o emocjach, relacjach, własnych spostrzeżeniach, kulturze i pasji. Znajdziesz u mnie zarówno tematy dla obu płci, jak i typowo babskie wątki. Czy ta garstka informacji już sprawiła, że pragniesz przeczytać na początek jeden z moich tekstów? A może pstryczek Cię przekonał? Zapraszam i pozdrawiam, pełna kultura.

Chcesz coś jeszcze dodać?
Właściwie to tyle. Dziękuję za miłą rozmowę.

 

Masz ochotę ze mną porozmawiać? Znam kilka miejsc gdzie robią świetną kawę, więc wiesz… śmiało!

  • Fajny wywiad. Widać, że to nietuzinkowa postać.
    Pozdrawiam i do siebie zapraszam: http://www.szeptyduszy.blog.onet.pl

  • Najbardziej podoba mi się, że robisz tylko to co sprawia, że jesteś szczęśliwa. Oby tak dalej, nie musisz być systematyczna, żeby dobrze pisać, a Twoje treści wpływały na coraz większe grono czytelników. Bardzo fajny wywiad, dojrzały i przemyślany, a to się ceni 🙂

  • Miło mi, że mogłam odpowiedzieć na kilka Twoich pytań. Pozdrawiam cieplutko 🙂