Glassmour – Szkło jak z bajki

Czy potrafisz sobie wyobrazić swój dom bez szkła? Codzienne życie stałoby się nie tylko trudniejsze ale i uboższe o piękne i użytkowe produkty, którymi posługujemy się na co dzień. Czy zdarzyło Ci się spojrzeć z innej perspektywy na szklane przedmioty, które posiadasz?

Jakby szyba nie była tylko szybą, a szklanka zwykłą szklanką? Talerz nie kojarzył się z obiadem, a dziełem sztuki? Zwykle takim produktom nie poświęca się większej uwagi, a tym bardziej rzadko dopisuje im się miano dzieła sztuki. Sztuki użytkowej. Artyści na całym świecie od wielu lat wykorzystują szkło do swoich prac i chwała im za to. Trend, który zbiera coraz większe grono entuzjastów, to fusing czyli stapianie szkła w wysokich temperaturach, gdzie przy okazji można uzyskać wyszukane formy, połączenie cudownych cieszących oko barw. Dzięki niej możemy stworzyć abstrakcyjne rzeźby, przedmioty codziennego użytku, biżuterię, blaty stołów, fantastyczne gry i wiele, wiele innych. Jednymi ograniczeniami jest wielkość pieca oraz wyobraźnia twórcy.

Jedną z naszych polskich artystek wykorzystującą właśnie tę metodę do tworzenia swoich prac jest Marta Wojciechowska, która ukończyła z wyróżnieniem ASP we Wrocławiu na kierunku projektowanie szkła. Ma ona na swoim koncie wiele wystaw grupowych m.in. w Galerii BWA we Wrocławiu, Galerii Pałac Prezydencki w Warszawie, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz w Krakowie w Muzeum Narodowym i Galerii Przedmiotu, a także wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Fraktal w Bielsku-Białej, Teatrze Małym w Tychach czy Galerii Szkła i Ceramiki we Wrocławiu. Prace Marty Wojciechowskiej można było również podziwiać na Międzynarodowym Festiwalu Designu.

Ciężko przejść wobec prac tej artystki obojętnie. Przepiękne projekty gier takich jak: szachy, alkoholowe warcaby (gdzie obowiązuje zasada wypijania zawartości zbijanego kielicha/pionka – na zdjęciu) czy domino, gdzie mimo dominacji jasnego drewna, to właśnie szklane elementy przyciągają uwagę i dają stanowczy akcent przypadający na unikatowy przedmiot i dzieło sztuki. W projektach Marty Wojciechowskiej wielokrotnie możemy obserwować połączenia drewna ze szkłem. Niezależnie od tego czy jest to przejrzyste czy matowe szkło, to w połączeniu z drewnem czy kamieniem daje niesamowite efekty, którymi warto cieszyć oko na co dzień.

Sama artystka wielokrotnie wspomina o tym, że fascynuje ją motyw śniegu i lodu, który przewija się przez jej prace, oglądając je ciężko nie odnieść wrażenia, że jest w nich surowe i ostre piękno niczym z bajki o Królowej Śniegu. W kontraście do tych prac można przedstawić projekty artystki, które wręcz uderzają mocnymi i przenikającymi się kolorami. Każda sztuka niezależnie od tego czy jest to patera, talerz, gnieciona misa czy talerz ma swój własny indywidualny charakter, a w związku z tym, że jest to rękodzieło, to każda sztuka mimo że pochodzi z tej samej kolekcji jest inna.

Nie ma możliwości by znaleźć drugi dokładnie taki sam produkt, dokładnie tak samo jak w przyrodzie. Każdy produkt jest unikatem i wszystko niezależnie, co to jest, posiada mały kawałek serca i duszy autorki, bo przecież ciężko robić coś co się uwielbia i czemu ukierunkowało się swoje życie i nie wkładać w to takiej kochającej matczynej ręki.

Wyroby Marty Wojciechowskiej można nabyć w jej Galerii autorskiej Glassmour mieszczącej się w Krakowie przy ulicy Starowiślnej 10 oraz na stronie internetowej www.glassmour.com.

  • Uwielbiam szklane dodatki we wnętrzach 🙂 ! Z chęcią zobaczę prace Marty…

    • Angelika

      Zapraszam Cię do naszej Galerii gdzie jest wiele, pięknych, a raczej niesamowitych rzeczy – popełnionych z niezwykłą starannością. I na stronę internetową gdzie na bierząco wrzucam kolejne produkty, więc nawet z łóżka możesz przeglądać nasz asortyment i dopasowywać do własnego wnętrza. 🙂